Щити легіонерів

Щити легіонерів

Повідомлення L. Flavivs Anaticvla » 14 травня 2013, 09:33

Непогана підбірка по умбонах скутумів І ст.:
http://forum.xlegio.ru/forums/thread-view.asp?tid=8199&mid=117966#M117966
В цей ряд вписується умбон І ст. з Криму.

Цікава думка реконструктора-коваля щодо опуклості римських щитів:
http://forum.xlegio.ru/forums/thread-view.asp?tid=8064&mid=115522#M115522

Щити з Дура-Европоса зсередини:
Зображення

Зображення

Про щити римлян Північного Причорномор’я є такі свідчення:
- статуетки з Ольвії. І – ІІ ст. На них зображені овальні щити: на статуетці з Ермітажу він має антропоморфний умбон, півмісяць під ним і кола по краю. Статуетка з Козирського (хора Ольвії) не має умбона, на щиті зображено паноплію (Мітру?) і дві восьмикутні зірки.
Зображення
Зображення

- знахідки деталей щита з варварського святилища у Гурзуфському Сідлі, Крим, перша половина І ст. Це 2 умбони (у формі аджарпурі :) ), оковка поздовжнього ребра щита і залізна (!) оковка країв (пряма і заокруглена). Там само знайдено іншу пряму оковку щита. Реконструкцію намальовано в відомій статті Новіченкової (але чомусь без оковки, мабуть вона гадала, що оковка – від іншого щита):
Зображення
Зображення
Зображення

Інших свідчень про щити легіонерів у Північному Причорномор’ї немає.

Поширена думка, що овальні щити носили в аукзілії, а легіонери носили прямокутні. Але вона в корні не вірна, і заснована лише на зображеннях з колони Траяна! Як на мене, на колоні Траяна зображено все так, як мало виглядати для глядача (слід гадати, що інколи це дійсно так, як було насправді) – тобто аукзилії повинні бути з овальними пласкими щитами, легіонери – з опуклими прямокутними, східні аукзилії – у довгих кольчугах з банеподібними шоломами, а сармати – у закутих в залізо по самі ратиці конях. Тобто це було красиво, впізнавалося людьми і майстру треба було ліпити саме так.
А насправді є надгробки солдатів аукзилії з прямокутними щитами, і принаймні один надгробок солдата ІІ легіону Адіутрікс з овальним щитом:
Зображення
Зображення
До речі, ще й з антропоморфною маскою, як на статуетці з Ольвії!

Чому аукзиліїв зображували з овальними пласкими щитами? Я гадаю, це тому, що допоміжна кіннота (а, якщо не помиляюся, у епоху Принципату кіннота складала переважну більшість аукзилії) справді воювала з пласкими овальними щитами, і така форма щитів була перенесена на зображення піхотинців також. Дійсно, кінноті не потрібні великі опуклі щити, за якими можна ховатися у рукопашній сутичці, тому вона обходилася пласкими овальними.

Крім колони Траяна, гадають, що аукзиларіїв зображено на рельєфі з Майнцу І ст. і метопах з Адамкліссі поч. ІІ ст.
Зображення
(чому ауксіларії супроводжують імператора??)

Зображення
Зображення

Якими були овальні щити? Дослідження Хольгера Ратцдорфа свідчать, що овальні і круглі щити Пізньої імперії, які було раніше прийнято вважати пласкими, були опуклі: http://forum.xlegio.ru/forums/thread-view.asp?tid=8064&mid=115522#M115522
Є зображення на фризі зі Страсбурзього музею, IV ст., де показано чітко опуклість круглого щита. У Дура-Европосі знайдено щити ІІІ ст., які теж були дещо опуклими:

(Банников А. В. Римская армия в IV столетии (от Константина до Феодосия) / А. В. Банников. – СПб.: Филологический факультет СПбГУ; Нестор-История, 2011)
С. 66: Овальные щиты (clypei), найденные в Дура-Европос, были слегка выгнутой формы, длиной 1,07 – 1,18 и шириной 0,92 – 0,97 м. Они изготавливались из 12 – 15 деревянных планок толщиной 8 – 12 мм. В качестве материала использовался тополь. … Щиты покрывались с обеих сторон кожей, после чего на них наносился рисунок (scutorum insignia), для того чтобы определить часть, в которой служил солдат. Экземпляры из Дура-Европос отличаются богатой и изысканной раскраской. … Вполне возможно, что эти щиты предназначались для военных парадов или для спортивных состязаний.

Тому я особисто переконаний, що легіонерські щити були завжди більш чи менш вигнутими чи опуклими. А якщо задатися питанням, які були овальні щити початку ІІ ст., то тут слід спиратися не на пізніші, а на більш ранні свідчення, а саме Фаюмський щит та вівтар Агенобарба. Обидва представляють вигнутий овальний щит. До речі, на статуетці з Ермітажу щит теж дещо вигнутий, але не за вертикальною, а за горизонтальною віссю. Не знаю, чи така була задумка автора, гадаю, що навряд чи, але факт цікавий. Нормальної фотографії статуетки з Козирського не бачив, тому не можу сказати, чи там щит опуклий чи плаский, для порівняння.
Фаюмський щит був складений з трьох шарів дощечок, як пізніший дуровський прямокутний скутум. Однак пізніші дуровські овальні щити були складені з одного ряду дощечок (хоча теж пишуть, що вони складалися у опуклий щит). Тому, ймовірно, десь у проміжку між І ст. до Р.Х. і початком ІІІ ст. від Р. Х. настали зміни у конструкції овальних щитів, і вони стали робитися з одного шару дощечок.

Ось реконструкція щита з Дури:
Зображення

Завдяки Майку Бішопу маємо фото легіонера XIV легіону з овальним щитом!
ЗображенняЗображення

Рельєф з Трієсту показує круглий чи овальний щит (2-й зліва), вигнутий по вертикальній осі:
Зображення

Аналогічне зображення (на жаль, не знаю звідки):
Зображення

Зображення з колонни Антонія Пія - овальний щит з антропоморфним умбоном:
Зображення

Фаюмський щит І ст. до Р.Х. мав 128 см у висоту і 63,5 см у ширину. У книзі Кулстона і Бішопа для порівняння наводиться опис римського щита Полібієм, 118 х 74 см.
За залишками з Гурзуфського Сідла І ст. щит міг мати 108-109 см у висоту (2 ребра + умбон).
За тією ж книжкою, овальні щити ІІІ ст. з Дури-Европоса були дещо опуклими і мали 107-118 см у висоту і 92-97 см у ширину.
Прямокутний скутум з Дура-Европосу мав 1,03 м у висоту і 0,83 м у ширину (Кулстон, Бішоп, с. 149).

Почитав, що кельтські та германські щити складалися з одного шару досок. Ймовірно, щити ауксиларіїв та прийняті пізніше, у ІІІ ст. у легіонерів овальні щити з одного шару досок були запозиченнями у варварів.

цей близький нам по конструкції. і він з Румунії.

Зображення[/quote]
Кудждір - це латенська пам'ятка І ст. до Р.Х. Румуни звикли все дакам приписувати, але там якщо не кельти, то у кращому випадку латенізовані гето-даки.

А ось що пише д-Амато про овальні щити (звісно у його книзі повно сенсацій і дивних тлумачень зображень, і нема посилань, але все-таки):
"С. 105
Овальними щитами, такими як на надгробку Корда і Кастріція, також озброювалися milites gregarii з І по ІІ ст. від Р.Х., і овальний і круглий щити є головними щитами на колоні Марка Аврелія та пам’ятників періоду Антоніна. Всі вони, ймовірно, робилися з трьох шарів дощечок, так як на зразках з Дура-Европосу. Овальний щит, схоже, поступово витіснив прямокутний на кінець ІІ ст. від Р.Х. Тим не менш, прямокутний щит не був повністю витіснений; його можна побачити на пам’ятниках, а його археологічні знахідки зафіксовані у ІІІ ст. у тому ж Дура-Европосі. ...
С. 107
Як нагороду за особливу хоробрість у бою, офіцерам могли давати clipeus virturis, круглий позолочений щит з гравіруванням. Блискучий зразок такого щита представлений на рельєфі з Амітерну, датований кінцем І ст. до Р.Х. – початком І ст. від Р.Х., на якому зображено тонкої роботи горгонейон. Умбони з зображеннями горгони Медузи були звичними і підтверджуються як іконографією, так і археологією. ... " (Щодо слів про "офіцерів", яких нагороджували щитами з горгонейонами, то принаймні з надгробку легіонера ІІ легіону Адіутрікс ми знаємо, що вони могли бути у простих солдатів)

Ось зображення звідти:

Зображення
Обкладка краю щита першої половини ІІ ст.

Цікава тема про випуклі щити:

http://www.tforum.info/forum/index.php?showtopic=30668

по изо на щитах

http://www.roman-glory.com/04-01-13

Рельеф из Бонна (надгробие легионера)
скутумы и выпуклые овальные щиты
и вообще в этом альбоме много надгробий в качестве
http://www.flickr.com/photos/thearmatur ... 998903519/
Зображення
фрагмент овального щита и как мне кажется несколько выпуклого щита aquilifer Cn. Musius of Legio XIV Gemina Mainz.
Зображення
Аватар користувача
L. Flavivs Anaticvla
 
Повідомлень: 1151
З нами з: 14 квітня 2013, 22:51
Звідки: Kiovia, Vcraina

Re: Щити легіонерів

Повідомлення L. Flavivs Anaticvla » 16 липня 2013, 15:10

Шкіряне покриття, ймовірно, щиту з Дідімой (Didymoi, він же Khashm el-Minayh), Єгипет, III ст., звідки походять також відомі від д'Амато і Самнера частини одягу:
Зображення
Аватар користувача
L. Flavivs Anaticvla
 
Повідомлень: 1151
З нами з: 14 квітня 2013, 22:51
Звідки: Kiovia, Vcraina


Повернутись до Рим

Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: Немає зареєстрованих користувачів і 8 гостей

 Сайт присвячений організації, озброєнню та зовнішньому вигляду представників армій, що у різні часи перебували на теренах України.

cron